Popkultura

Świat schodzi na pudle

30 września 2019

Od jakiegoś czasu znajduję się na tropie ukrytych znaczeń, szyfrów i przekazów portalu pełnego sensacji, plotek i komentarzy z życia gwiazd. Na podstawie wyników moich rzetelnych badań chciałabym przedstawić Wam pewną teorię.


Doszłam do wniosku, że pomimo pierwotnego przeznaczenia portalu plotkarskiego Pudelek rozwija się tam także inne życie, którego subtelne sygnały dostrzegłam, czytając między wierszami. Obecność obcych jest wyczuwalna, a uwierzcie mi, węch mam z dziada pradziada polski (na obecność innych niebywale wyostrzony).

Na Waszych oczach, kiedy tak wygodnie siedzicie przed komputerami, telefonami, dronami, mikrofalówkami i Bóg wie, czym jeszcze! (nie mogę pominąć także czytelnika z przyszłości, bo w naszym piśmie dbamy o to, by czytelnicy czuli równość, zwłaszcza jeśli chodzi o układ wierszy na stronie), postaram się dokonać rzetelnej analizy obcego życia na stronie portalu plotkarskiego Pudelek. Czas na solidne dekodowanie!

Kim jest Obcy?


Posiada kilka cech stanowiących o jego nieprzynależności do plotkarskiego światka w tym, wysublimowany język, który był pierwszym krokiem do mojej analizy. Dokonałam krótkiego przeglądu i zestawiłam słowa “podejrzane” takie jak: rugać, chałturzyć, prężyć, snuć, aparycja, niebotycznie, prominentne. 

Nie było już wtedy dla mnie najmniejszych wątpliwości, że jest to osoba wykształcona. Cień podejrzeń padł na doktorantów studiów humanistycznych i niedoszłych poetów.

Pieskie życie i pieski brand hero


Strach pytać, ale do odważnych świat należy, dlatego nie omieszkałam zadać sobie pytanie o nieoficjalnego brand hero portalu plotkarskiego Pudelek. 

Wyobraźmy sobie, że jest to niespełniony humanista (prawdopodobnie doktorant) o tlenionych blond włosach i światłym umyśle, który nie może się powstrzymać od komentarza na temat bieżącej rzeczywistości. Co więcej przez swoją pasję do zaklinania języka polskiego, nie może wiecznie trzymać swoich słów na kłódkę. Dlatego oddaje się poetyckim ekscesom. 

Co zamierzają? 


Pytanie tylko jaki może być cel intelektualnych rozgrywek na plotkarskim portalu.

Czy chodzi o przekazanie tajemnej wiadomości wybrańcom? 

Czy jest to sposób na zabicie nudy?

A może w wyniku narastających naukowych frustracji, pastisz działa na niespełnionych humanistów jak katharsis?

Nie na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule, bo jak już pewnie niejedno wprawne oko dostrzegło, jest to tylko teoria spiskowa (pierwsza w historii Pisma Prywatnego, stąd możliwe pewne niedociągnięcia).

A teraz postaram się ją udowodnić, przedstawiając szereg dowodów.

Wykresy, schematy, tabele


Przyzwyczajenia czasem dają o sobie znać. Gdy w jednym z artykułów autor postanowił zastosować stare, sprawdzone metody przyswajania wiedzy w postaci porządkującego schematu, trudno było powstrzymać się od podejrzeń. Jak sam autor stwierdził: Trudno połapać się w rodzinnych koligacjach Królikowskich, dlatego postanowiliśmy, rozrysować to Wam na schemacie.A jutro będzie futro


Czas na kolejny dowód w sprawie! Jeden z autorów postanowił zabrać społeczny głos w sprawie futer Agnieszki Radwańskiej. Już w nagłówku autor atakuje nas stwierdzeniem: Agnieszka Radwańska niesie futro do naprawy. Nie boi się gniewu ekologów? 

Czy tylko mi przywodzi to na myśl gniew bogów?

W tekście natknęłam się na drobne zagrania świadczące o podejrzanych intencjach autora. Artykuł zawiera pytanie sugerujące: Czy znajdzie się w ogniu krytyki? Autor podkreśla także negatywny stosunek osób z ekologicznymi postawami, stwierdzeniem, że Agnieszce grozi znielubieniem przez koleżanki z branży. 

Używa sformułowania: Mimo wyraźnego sprzeciwu branży wobec naturalnych futer…, co sugeruje o wątpliwej moralności pani Agnieszki zdecydowanej na walkę z całą branżą. Etyczną wisienką na torcie jest także pytanie kończące post: Myślicie, że jest naturalny? Pytanie skłaniające do odpowiedniego skategoryzowania bohaterki w oczach czytelnika. 

Pomimo niedosłowności, można dostrzec tu wynurzający się z mgły przekaz o ekologicznym zabarwieniu.

Internauci również postanowili zabrać głos w tej sprawie.

Źródło: https://tiny.pl/tpgk8


A Wy po której stronie stoicie? Ja tam zawsze staram się stać po stronie tych co “mają gdzieś”.

Feministyczne ciągotki


Głos w sprawie kobiet? Ukrytych przekazów o feministycznym zabarwieniu w publikacjach Pudelka nie zliczę. Zaczynając od artykułu o Demi Moore, szczególną uwagę zwróćmy na pogrubione treści.

Źródło: https://tiny.pl/tpgkv


Czy tylko według mnie pogrubienia przywodzą na myśl krzyk rozpaczy w odpowiedzi na patriarchat i kobiece uprzedmiotowienie?

Spójrzmy także na ten fragment.

Źródło: https://tiny.pl/tpgkz


Czy szczególne podkreślenie “zdjęcia maski” przez Aleksandrę Domańską nie oznacza także podróży w głąb dyskursu kobiecości, na który składają się odmęty kosmetologii – tak przecież fundamentalne w społecznym konstrukcie? Gdy zwyciężczyni Ameryki Express pozostaje bez makijażu, stąpając po cienkim gruncie kobiecości, ja zadam Wam drodzy badacze pytanie: 

Co wam ten nieszczęsny makijaż wadzi? Nie lubicie, jak kobiety ładnie wyglądają?

Wierzycie już w ukryty przekaz? Nadinterpretacja? Możliwe. Ale zanim poddacie w wątpliwość teorię spiskową, spójrzcie proszę na ten fragment. 

Źródło: https://tiny.pl/tpg2h


Pomijając górnolotne słownictwo, trudno oprzeć się wrażeniu, że stanowisko autora jest krwawą walką z dyscyplinowaniem kobiecego ciała i trzeba przyznać, że batalia odbywająca się na portalu plotkarskim robi wrażenie, a tak wybitną ironią można zajadać się ze smakiem bez końca. Smacznego?

Tolerancja i sprawiedliwość


Jednak koło niektórych dowodów, trudno przejść obojętnie. Jak się okazało, sfrustrowani humaniści szerząc swoją lewacką propagandę pudelkowych wypocin są w stanie posunąć się do wszystkiego. Myślicie, że gorzej być nie może? Tak się składa, że pudelkowi autorzy postanowili zabrać się za moralizowanie i edukację polskich dzieci. 

Na ruszt rzucają postać celebryty używającego kremu wybielającego do twarzy. Biedaczysko nie może pogodzić się ze swoim pochodzeniem, a skoro tak mu to na sumieniu leży, to pewnie w tym poczuciu winy musi być trochę racji. Jakby tego było nasi humaniści nie mają skrupułów, by opisywać losy człowieka, który wychowywał się w drugim pokoleniu pakistańskich imigrantów. Chyba nie muszę nic więcej dodawać, prawda?

Źródło: https://tiny.pl/tpg2x


Pudelkowi poeci wyklęci?


Wydawałoby się, że nasi pudelkowi twórcy pozostaną przy swoich naukowych fanaberiach. Okazuję się jednak, że nic bardziej mylnego. 

Zaczynając od politycznego zaangażowania, o którym świadczy relacjonowanie takich zdarzeń jak:

Beata Szydło przemierzająca ulice w skórzanej kurtce, fantazjująca o karierze w Black Sabbath

Psia seks afera, czyli pies Moniki Jaruzelskiej chciał zgwałcić suczkę kandydatki SLD

Andrzej i Agata Dudowie sprzątający państwowe lasy, zanim wyrąbie je minister środowiska

Kończąc na poetyckiej twórczości. Trzeba przyznać, że robi to niesamowite wrażenie, kiedy spotyka się poetów na plotkarskiej witrynie. Powiecie, że to  gatunek zagrożony wyginięciem, a tu proszę! Pozwolę sobie tutaj przytoczyć fragment wiersza Charlesa Bukowskiego Znaczy chcesz być pisarzem?


jeżeli samo nie wyrywa się z ciebie

na przekór wszystkiemu,

nie rób tego.

póki nie wyłania się nieproszone z twojego

serca, umysłu, ust

i bebechów


Autorom pudelkowej sztuki wyrywa się bez dwóch zdań.

Źródło: https://tiny.pl/tpg2g


Niewystarczająco poetyckie? Co Wy na to?

Źródło: https://tiny.pl/tpg2h


Słabe metafory?

Żródło: https://tiny.pl/tpg2r


Przenośnie to jednak nie wszystko, artyści nie zapomnieli także o rymach, bo jak doskonale wiemy z polskiej kultury (zaczytując się chociażby w dziecięcych wierszach Konopnickiej) wiersz bez rymu, to jak człowiek bez narodowej dumy!Źródło: https://tiny.pl/tpg29


Gry słowne, obrazowe porównania, rymy i – co najgorsze –  ukryte przekazy. W tym momencie nie mam już najmniejszych wątpliwości o słuszności mojej tezy. Co więcej, myślę że fundamentem teorii spiskowej jest przejęcie przez humanistów kontroli nad światem

Ale o co chodzi


Dokąd zaprowadził mnie ten wywód? Trudno stwierdzić. Warto jednak zaznaczyć, że niewątpliwie została dowiedziona teoria o sfrustrowanych humanistach publikujących niepokojące treści na plotkarskim portalu. Czy są zagrożeniem? Czy w przyszłości planują zamach na uczucia religijne? Czas pokaże. Kto wie, ile słów jeszcze z siebie wyrzucą i jakie będą tego konsekwencje. 
Alicja Regiewicz –  Redaktor naczelna. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji społecznej na Uniwersytecie SWPS. Studentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Wolontariuszka we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Copywriterka i scenarzystka. W wolnych chwilach pisze prozę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jesteśmy ciekawi, co Ty uważasz – zostaw komentarz :)x
()
x