Ludzie Popkultura

Stratosfera

22 sierpnia 2019

Nowy post przewyższa moje oczekiwania – oglądam bowiem białego puszka nieporadnie zwisającego z otwartych drzwi szafy. Podpis – “when you know you fucked things up”.


Wikipedia definiuje globalne ocieplenie jako obserwowane od połowy XX wieku podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów, jednoczesne ochłodzenie stratosfery oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości, wynikające z zaburzenia równowagi radiacyjnej Ziemi.

Przyglądam się tej definicji kilkakrotnie, za każdym razem zgrabnie omijając terminy, których nie rozumiem. Wstyd się przyznać, ale pojęcia atmosfera i stratosfera nie różnią się dla mnie niczym, oprócz dodatkowego „s” (o równowadze radiacyjnej nie wspominając).

*Słownik dla podobnych do mnie ignorantów*

Atmosfera – gazowa powłoka otaczająca ciało niebieskie o masie wystarczającej do utrzymania warstwy gazów w wyniku działania grawitacji.

Stratosfera – druga, licząc od powierzchni, warstwa atmosfery planety, w której ma miejsce inwersja temperatury.

Równowaga radiacyjna – równowaga energii docierającej ze słońca i emisji promieniowania długofalowego w przestrzeni kosmicznej.

Amen.

*Koniec słownika dla podobnych dla mnie ignorantów*

Bardzo się cieszę z przeprowadzonego przeze mnie researchu, bo jestem pewna, że przyda mi się podczas najbliższego brylowania w towarzystwie. Opowiadać podchmielonym nieznajomym o różnicy pomiędzy atmosferą a stratosferą – to dopiero przyjemność! Na wszelki wypadek zapisuję sobie pojęcie inwersja temperatury, które sprawdzę później, i które z pewnością oznacza coś równie niezrozumiałego.

A potem wchodzę na Twittera, bo w ostatnim czasie prawdziwie wkręciłam się w profil Amazing Kittens Daily. Nowy post przewyższa moje oczekiwania – oglądam bowiem białego puszka nieporadnie zwisającego z otwartych drzwi szafy. Podpis – “when you know you fucked things up”.

*Teraz się skup*

Porozumienie Paryskie, którego definicję podaje mi portal ec.europa.eu to ogólnoświatowy plan działania, który ma nas uchronić przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej
2 stopni Celsjusza
. Owe porozumienie zostało przyjęte przez 195 krajów podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 roku. Rozumiem wszystkie słowa, myślę, czując, jak rośnie we mnie poczucie dumy.

Twitter trąbi o pożarach na Syberii, a ja przyglądam się z niesmakiem zdjęciom i filmom, na których widać hektary płonących drzew, wyczerpanych niedźwiedzi i ryczących jeleni, których poroża stoją w ogniu (później dowiem się, że to fotomontaż). Budzi się we mnie niezwykle trudne do sprecyzowania uczucie, niewygody, dyskomfortu, odrzucenia. Robię wszystko, żeby pożary syberyjskie zniknęły z mojej tablicy, tym bardziej, że oto kolejny ukochany przeze mnie profil, We Rate Dogs wrzucił właśnie kolejne zdjęcie szczeniaka przebranego za banana. Podaję dalej.

*Wielkie Bum*

Czerwcowy raport opublikowany przez australijskie centrum naukowe Breakthrough National Centre for Climate Restoration cytowany jest przez wszystkie portale informacyjne na świecie. Według naukowców z Melbourne temperatura Ziemi do 2050 roku może wzrosnąć nie o 2, a o 3 stopnie Celsjusza.

Skutkować będzie to między innymi: wyginięciem ponad miliona gatunków zwierząt, stopnieniem pokryw lodowych, suszami oraz pożarami lasów, zaniknięciem większości ekosystemów, pustynnieniem lądów, przymusową emigracją ponad miliarda ludzi, a także – to mój ulubiony fragment – możliwością wybuchnięcia wojny atomowej.

Co mnie to obchodzi, myślę, przeglądając uważnie moje konto na Twitterze, i usuwając z niego posty niezgodne z moją obecną (metafizyczną) filozofią retweetów i polubień.

Co nas to obchodzi?Sprawdzone źródła (naprawdę!):

http://www.wikipedia.pl

ec.europa.euObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC_0187_Easy-Resize.com-1-150x150.jpg

Pola Koba – Zastępczyni redaktor naczelnej. Studentka czwartego roku Psychologii na Uniwersytecie SWPS. Pasjonatka wszelkiego rodzaju literatury i miłośniczka filmów. Chciałaby wierzyć, że ludzie są w porządku.Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jesteśmy ciekawi, co Ty uważasz – zostaw komentarz :)x
()
x